FEBO - Fellow of European Board of Ophthalmology

Genel Bilgiler

Üveit

ÜVEİT

Üveit Nedir; Üveit, gözün içindeki damar tabakanın (uvea) iltihabı sonucu oluşan birhastalıktır. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan gözün tamamının damarsal beslenmesinden sorumludur. Uveadaki bir iltihab korneadan görme sinirine kadar bütün yapıları etkilediği gibi, görmeyi de önemli bir derecede tehdit eder. Üveit yetişkinlerde daha çok görülen bir hastalıktır.

ÜVEİTİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Üveit, virüs, mantar ve parazit gibi faktörlerle oluşacağı gibi, vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca çeşitli hastalıklar eşliğinde de (behçet hastalığı, romotoid, ortrit lupus vb.) üveiti görebiliriz.

İLK BELİRTİLERİ

  • İriste damarlanma ve ödem
  • Lensin arkasında vitrenin önünde iltihap hücreleri
  • Gittikçe artan baş ağrıları
  • Işığa karşı hassasiyet durumu
  • Bulanık görme
  • Göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı
  • Gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma
  • Görmenin azalması
  • Göz yaşarması
  • Görüntüde oluşan lekeler
 

ÜVEİT TEŞHİSİ NASIL KONULMAKTADIR?

Üveit bazı durumlarda hiçbir belirtisi olmaksızın yalnızca muayenede saptanabilen bir hastalıktır. Hastanın hiçbir yakınması olmasa bile teşhisin konulması için mutlaka muayeneye gerek vardır. Ayrıca FFA ve diğer tetkik yöntemleriyle, bir göz hekimi tarafından konunun değerlendirilmesi önemlidir. Üveitle ilgili olabilecek hastalıkların tetkikleri de gerekebilmektedir.
Ne şiddette olursa olsun üveit, acil ve önemi olan bir hastalıktır. Tedaviye geç başlandığında hastalık ilerler ve gözbebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı problemler bırakabilir.

ÜVEİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Üveit tedavisinde, ilaç ve damlalar kullanılır. Doğru tanı ve erken tedavi ile görme korunabilmektedir.Erken tedavi her zaman başarı şansını yükseltir. Gözün ön kısmında gelişen iritis, cyclitis gibi durumlar daha ani başlangıçlı ve daha kolay tedavi durumlarıdır. Daha geride gelişen koroidit gibi durumların başlangıcı daha yavaş, tedavisi daha zordur. Tedavide aşağıdaki unsurlar çok önemlidir.

Glokom / Göz Tansiyonu
Glokom / Göz Tansiyonu Prof. Dr. Berkant KADERLİ

Göz içinde bulunan göziçi sıvısının iyi boşalmaması yüzünden göz tansiyonunun artması. Göz sinirinde hasara yol açan bir hastalıktır.

Katarakt
Katarakt Prof. Dr. Berkant KADERLİ

Katarakt göz merceğinin farklı sebeblerden dolayı saydamlığının bozularak ışık ve görüntülerin görme merkezine net olarak ulaşamamasıdır.

Göz Tembelliği
Göz Tembelliği Prof. Dr. Berkant KADERLİ

Doğumdan sonra her iki gözü sağlıklı görsel uyarı alan çocuklar, bu iki gözden gelen görüntüleri beyinde birleştirip tek bir görüntü olarak algılamayı öğrenir. Bunun gelişimine engel olan her şey göz tembelliği (ambliyopi) ile sonuçlanır.

© 2018 Prof. Dr. Berkant KADERLİ. Web Tasarım Venomedya