FEBO - Fellow of European Board of Ophthalmology

Genel Bilgiler

Üveit

ÜVEİT

Üveit Nedir; Üveit, gözün içindeki damar tabakanın (uvea) iltihabı sonucu oluşan birhastalıktır. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan gözün tamamının damarsal beslenmesinden sorumludur. Uveadaki bir iltihab korneadan görme sinirine kadar bütün yapıları etkilediği gibi, görmeyi de önemli bir derecede tehdit eder. Üveit yetişkinlerde daha çok görülen bir hastalıktır.

ÜVEİTİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Üveit, virüs, mantar ve parazit gibi faktörlerle oluşacağı gibi, vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca çeşitli hastalıklar eşliğinde de (behçet hastalığı, romotoid, ortrit lupus vb.) üveiti görebiliriz.

İLK BELİRTİLERİ

  • İriste damarlanma ve ödem
  • Lensin arkasında vitrenin önünde iltihap hücreleri
  • Gittikçe artan baş ağrıları
  • Işığa karşı hassasiyet durumu
  • Bulanık görme
  • Göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı
  • Gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma
  • Görmenin azalması
  • Göz yaşarması
  • Görüntüde oluşan lekeler
 

ÜVEİT TEŞHİSİ NASIL KONULMAKTADIR?

Üveit bazı durumlarda hiçbir belirtisi olmaksızın yalnızca muayenede saptanabilen bir hastalıktır. Hastanın hiçbir yakınması olmasa bile teşhisin konulması için mutlaka muayeneye gerek vardır. Ayrıca FFA ve diğer tetkik yöntemleriyle, bir göz hekimi tarafından konunun değerlendirilmesi önemlidir. Üveitle ilgili olabilecek hastalıkların tetkikleri de gerekebilmektedir.
Ne şiddette olursa olsun üveit, acil ve önemi olan bir hastalıktır. Tedaviye geç başlandığında hastalık ilerler ve gözbebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı problemler bırakabilir.

ÜVEİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Üveit tedavisinde, ilaç ve damlalar kullanılır. Doğru tanı ve erken tedavi ile görme korunabilmektedir.Erken tedavi her zaman başarı şansını yükseltir. Gözün ön kısmında gelişen iritis, cyclitis gibi durumlar daha ani başlangıçlı ve daha kolay tedavi durumlarıdır. Daha geride gelişen koroidit gibi durumların başlangıcı daha yavaş, tedavisi daha zordur. Tedavide aşağıdaki unsurlar çok önemlidir.

Renk Körlüğü
Renk Körlüğü Prof. Dr. Berkant KADERLİ

Görme merkezinde pigment molekülünün bulunmaması veya az bulunmasıdır. Bu eksiklik sonucunda çeşitli renkler görüntüde fark edilemez.

Şaşılık
Şaşılık Prof. Dr. Berkant KADERLİ

Her yaşta tedavi edilebilen bir göz rahatsızlığı olan şaşışılık, gözlerin farklı yönlere doğru bakmasıdır. Yani gözlerin biri karşı izaya bakarken diğeri yukarı, aşağıya, dışa veya içeri doğru bakmaktadır. Kısaca gözlerin paralel bir şekilde bakmamasıdır.

Doğru Bilinen Yanlışlar
Doğru Bilinen Yanlışlar Prof. Dr. Berkant KADERLİ

YANLIŞ: Uzak ve yakın net görüyorsa gözü sağlam demektir. DOĞRU: Düşük hipermetrop veya astigmat bozuklukları veya tek gözü etkileyen bozukluklar ile sinsi seyreden göz hastalıkları (glokom v.b.)görme keskinliğini etkilemeden ciddi sorunlar yaratabilir.

© 2018 Prof. Dr. Berkant KADERLİ. Web Tasarım Venomedya